The Blog

Sauna Çeşitleri

Klasik sauna ve İnfrared sauna hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz suna çeşitleri adlı makalemiz.

Bio Sauna: Sıcaklığın yaklaşık 50 derece olduğu nemin %50 yi geçmediği sauna türüdür.Aromatherapy Colourthearpy ve ışık terapileri gibi meditasyonlu yan terapilerle zenginleştirilmiştir. sauna ve buhar odasının kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden rahatsız olanların tercih ettiği sauna türüdür. Bio saunada nem oranı %50 ile %60 arasında değiştiğinden, daha yumuşak bir sauna atmosferi sağlar.

Fin Saunası:  Klasik sauna ahşapları ile hazırlanan, atmosferi 90 – 110°C sıcaklık, yüzde10–25 nem esasına göre çalışan kuru banyolarıdır.

Rus Saunası: Rus Saunası: Sıcaklık 110–130°C arasında değişir. Bu sert atmosfere dayanabilecek kesitte ve cinste ahşaplar kullanılır.

Rock Sauna:  Geçmişteki sauna geleneğini günümüze taşıyarak ahşap ve taşın bir arada kullanıldığı özel saunalardır.

İnfrared Saunanın Faydaları

Toksinlerin atılmasını sağlar.

Klasik sobalı tip saunalarda ısı konveksiyonel olarak etki eder. Yani sauna içerisinde sirküle olan sıcak hava vücudunuza temas eder, bu sayede terletme sağlar. Bu şekilde bir klasik saunanın ısısı vücudun 5-6 mm altında kadar etki edebilir ve terlemede genel olarak yüzeysel olarak kalır. Genel kabule göre klasik saunalar vücuttan 100 birim terleme ile 2-3 birim toksin atabilir.

Far-infrared ısı ise radyan bir ısıtma sistemidir. Tıpkı güneş gibi, etki ettiği alandaki havayı değil cisimleri ısıtır. Derine işleyebilir. Vücudunuzdan 4 cm derine kadar etki edebilen bir ısıdır. Bu sayede klasik saunalara göre daha derinden bir terletme sağlar. Bu olay da netice olarak 7 kat daha fazla toksin atımı sağlar. Genel kabule göre infrared saunalar vücuttan 100 birim terleme ile 20 birime kadar toksin atabilir

Zayıflamanızı sağlar.

Infrared ısı sistemi ile derinden ısınan vücut hızlı yağ yakmaya başlar. Vücudumuzda yağ tabakası derinin yaklaşık 1 cm altından itibaren başlar. Klasik sobalı tip saunalarda sıcaklık derinin 5-6 mm  cm altına işleyebilirken, infrared saunada ısı derinin 4 cm altına kadar etki ederek yağ hücrelerini rahatlıkla parçalayabilir. Bu sayede bir seansta 600-700 kalori yakabilirsiniz.

Ağrı Gidericidir. Far-infrared ısı, romatizmal ağrılarda ve kas-eklem ağrılarında ağrıları giderici etki gösterir. Vücudun kendi ağrı kesicisi endorfinin salgılanmasını sağlar. Endorfin morfinin bin katı daha güçlü ve vücudun kendisi tarafından doğal olarak üretilen bir salgıdır. Bu sayede kas, kemik sisteminden ve eklemlerden kaynaklanan her tür ağrıyı giderir, sizi rahatlatır. Kireçlenme durumlarında da etkisini hızla görebileceğiniz bir sistemdir.

Kalp sağlığınızı korur.

İnfrared saunanın sağladığı derin ısı ile kan damarları genişler. Bu sayede temiz kanın vücudun en uç noktalarına kadar rahatlıkla ulaşmasını sağlar. Hiper tansiyona karşı etkilidir. Kollesterolü düşürür. Kalp ve nabız atımını düzenler.

Cildinizi canlandırır, güzellik verir.

Infrared sauna, vücudunuzda derinin altında biriken yağların, toksinlerin, kimyasalların ve diğer zararlı maddelerin terleme ile dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede selülit, akne, egzema ve benzeri cilt rahatsızlıklarından kurtarır. Derinize kaybettiği esnekliğini ve yumuşaklığını geri kazandırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Far-infrared ısı sistemi kandaki kümelenmiş akyuvarları uyararak aktif olmalarını sağlar. Genel vücut sisteminin düzenli olarak çalışmasını da sağladığı için bağışıklığı güçlendirir. Derin ısı sistemi ile kış üşümelerini azaltır, soğuk alğınlığı durumlarında da oldukça etkilidir.

Stresten arınmanızı sağlar.

Infrared saunalar kronik yorgunluk, stres, depresyon ve bitkinlik durumlarında etkisini hemen görebileceğiniz hızlı bir şekilde rahatlayabileceğiniz bir sistemdir.

Gerçek bir anti-aging sistemidir.

Yukarda saydığımız tüm özellikleri ile iç organları, salgı bezlerini uyarır ve genel vücut yapısını tekrar düzenler. Vücut üzerindeki yıpranmaları azaltarak yaşlanma etkilerini en aza indirir. Kısacası infrared sauna, bölgesel etkilerde bulunan basit anti-aging ürünlerine kıyasla tam bir anti-aging sistemidir.

Far-infrared saunalar üzerine onlarca tıbbi araştırmalar yapılmıştır. Etkileyici sonuçlarla karşılaşan araştırmacı doktorlar elde ettikleri bulguları uluslar arası tıbbi makalelerde yayınlanmıştır.

Ekonomiktir

İnfrared saunalar sobalı saunalara göre daha az enerji harcar. Bu nedenle daha ekonomiktir.

Far-infrared yani uzak-kızılötesi ışınlar zaten halihazırda hastanelerde premature bebeklerin ısıtılmasında kullanılır. Ayrıca fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde de kullanılır. Sağlığa faydaları tıbben ispatlanmış ve dünyaca ünlü tıbbi makalelerde yer almış tek sauna ısıtma yöntemidir.

Bu sauna sistemi sadece ısıya çok duyarlı olan iltihaplı eklem romatizması, hemofili gibi hastalıkları taşıyan hastalarda, hamilelik şüphesi- durumu olan bayanlarda, kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarında yada kalp pili, ritim düzenleyici kullananlarda kullanılamaz.

Comments are closed.

©1996 – 2018 Beyform. Tüm hakları saklıdır.