Sauna ve Sağlık

Saunanın sağlık üzerindeki etkileri genelde kişiye bağlıdır. Saunada kendini iyi hisseden herkes, güvenli bir şekilde bu ortamın tadını çıkarabilir. Ancak, düşük tansiyon hastaları ya da alkol , uyuşturucu gibi maddelerin etkisindeki kişiler sauna gibi bir ortamda çok dikkatli olmalıdır. Bu gibi durumlarda saunanın güçlü etkileri olabilmektedir.

Yüksek Tansiyon
Yüksek tansiyon herşeyden önce fazla tuza ve alkole bağlıdır. Saunadaki ısı aslında derideki kılcal damarların genişlemesine neden olur, bu da kan basıncının düşmesinde etkilidir.

Düşük tansiyon
Düşük tansiyon hastaları, saunada kısa aralıklarla vakit geçirmeli ve saunanın etkilerine kendileri karar vermelidir. Düşük tansiyon hastaları saunaya girmeden önce kan basıncını artıran bir fincan kahve içerek, saunanın etkisini hafifletebilirler.

Genel olarak, her iki durumda da etkiler kişiden kişiye değişir ve kişilerin kendi deneyimleri herşeyden önemlidir.

Kilo Vermek
Net olarak saunanın kilo verdirmediği söylenebilir. Saunadayken, kalori yakılabilir ancak kilo vermek için yürüyüş yapmak çok daha etkili bir yöntemdir.
Saunada kaybedilen kilo, vücut sıvılarının ter yoluyla atılmasından kaynaklanır. Bu şekildeki kilo kaybı ancak bir kaç saat sürer ve sıvı tüketilmesiyle son bulur.

Bunların yanında, artan cardiac output ve soğuma süreçleri vücudun enerji kullanmasına sebep olur. Bu sırada 300-500 kalori yakılabilir, bu da saunayı yürüyüşle karşılaştırılablir bir duruma getirir. Saunada sadece kalp kasları çalışır. Kalp kası önemli bir kas olduğu için, yüzme yada yürüyüş gibi fiziksel aktivitelerden çok daha fazlası kazanılır. Saunada, siz dinlenirken kalp kaslarınız gelişir ve daha çok enerji harcar duruma gelir. Böylece, daha iyi hissetmenin yanında, 24 saat boyuncada daha çok kalori yakmış olursunuz.Saunada vücudun terlemesini engelleyecek herhangi bir şey giyilmemelidir.

Vucudun Toksinlerden Arındırılması

Ter banyoları vücüttan zehirli maddeleri attığı söylenir. Uyuşturucu bağımlılılarının vücütlarından bu maddeleri atma amaçlı çalışmalarının yanısıra ağır metallerin de atılmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinde biriken yabancı maddeleri atıldığı kesin olarak söylenebilir.

Kolestrol
Sauna ve buhar banyolarının kolestrolü dengelediğine dair bilimsel bir kanıt olmasa da günde düzenli olarak 1-2 defa sauna kullanan kişilerin yemek alışkanlıklarını değiştirmemelerine rağmen kolestrol seviyelerinin düştüğüne dair söylemleri bulunmaktadır.

Terleme ve Sıvı Dengesi
Sauna’lar terleme amaçlı olduğu için insanlar sıvı dengesinin bozulup bozulmadığını merak etmektedirler. Günde 4 defa 5-10 dakika saunada kalan birinin kaybettiği sıvı birkaç bardak meyva suyu ile rahatça geri kazanılabilir. Sauna’da dehidrasyona uğrama vakası bulunmamaktadır. Saunaya ilk defa giren kişilerde oluşan rahatsızlık sıvı dengesinden değil, kalp basıncının azalmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Nem
Saunalar hamamlarımız kadar buharlı olmadığından kuru sauna terimi sıkça karşınıza çıkacaktır. Bu sauna içerisindeki havanın kuru olacağı anlamına gelmemektedir. Sauna sobaları üzerindeki taşlar üzerine dökülecek ya da saunaya girilmeden önce duvarların nemlendirilmesi içerideki havayı çok daha güzel yapacaktır.

Spor
Spor aktivitelerinden sonra saunaları dinlenme amaçlı olarak rahatça kullanabilirsiniz. Eğer ağır bir egzersiz yaptıysanız saunadan önce birşeyler içmeniz, hatta ılık bir duş almanız çok daha iyi olacaktır. Saunalar kas ya da deri zedelenmelerinde kullanılması uygun değildir. İyileşmeden bir-iki gün sonra yapılacak sauna seansları oldukça faydalı olacaktır.

Comments are closed.