The Blog

Sauna Yaptıracakların Dikkatine!

Yıllardır sauna kültürünü Türkiye’ye yaymak için öncülük yapıp, çok büyük emekler sarf eden firmamız, bir taraftan bu başarısının keyif ve mutluluğunu yaşarken, diğer taraftan da yeni oluşmakta olan sektörümüzde bir takım olumsuzlukları görüp, gelecek yıllarda sektörümüzün adının olumsuz olarak hatırlanmaması için, misyonumuz gereği aşağıdaki uyarıların tarafımızdan yapılmasının lüzumu hasıl olmuştur.

1- Saunalar; İnternet sitelerinin veya katalogların görselliğine bakılarak (aldanıp) sipariş usulü satın alınabilecek standardı olan gereçler değildirler.

2- Saunanızı yaptırmaya karar verdiğiniz kişi veya kuruluşu muhakkak yerinde ziyaret ederek (böyle bir yer var mı acaba?) (satış ofisleri, showroomları, fabrikaları, imalathaneleri v.s.) saunanızda kullanılacak malzemeleri seçtikten sonra fiyatını onaylamalısınız.

3- Saunanızı yaptırmayı kararlaştırdığınız kişi veya kuruluşu mahallinde gidip görme imkanınız yok ise iyice araştırınız. Yayınladıkları referans listelerinin sanal olup olmadığını anlamak için kendinizin belirleyeceği kişilere ulaşarak muhakkak test ediniz.

4- Firmalardan alacağınız fiyat tekliflerinin içeriği, kullanılacak malzemeler ve gereçler birbirine çok benzerlik taşımakla birlikte (sınıf, kalite, işçilik ve satış sonu hizmet alma v.s.) maliyetleri konusunda fiyat farklılıklarının olması kaçınılmazdır.

Çok basit bir örnek; Firmalardan almış olduğunuz tekliflerin her birinde aynı benzerlikte ahşap aplik veya ışık perdesi diye sunulan bu aksesuar; 5 Euro mali- yette olabileceği gibi, 90-100 Euro maliyetli bir aplik de kullanılabilir. 1500 Euro’luk küçük bir konut saunasında 2 veya 3 adet aplik kullanılacağını var sayarsak 200 – 250 Euro’luk bir fiyat farkı oluşur. Bu örnekleri onlarca çoğaltabiliriz. Dolayısıyla saunanızı yaptırmaya karar verdiğiniz kişi ve kuruluşun sadece fiyatlandırmasına değil, söz konusu kişi veya kuruluş bir aracımıdır?… Yoksa merdiven altı bir imalat- çımıdır?…v.s. İyice araştırıp, ondan sonra karar vermelisiniz. Saunanızı kime yaptırırsanız yaptırın hiç fark etmez, önceden bize ulaşın size büyük bir keyifle 24 saat gönüllü danışmanlık yapalım. Elinde çantası ile gelen bir kişiye saunanızı yaptırmaya karar verirseniz. Sauna yerine bir tavuk kümesi yaptırdığınızın farkında olamazsınız…!

Çok Önemli Dip Not : Türkiyede satılan sauna sobaları (tanınmış avrupa markaları dahil) %90-95’i son 2-3 yıldır uzakdoğu ülkelerinde üretilmektedir kalityelerinin çok büyük ölçüde düşmesinden dolayı son derece müşteri şikayetleride artmıştır. Saunanızda kullanılacak sauna sobasının her hangi bir Avrupa markası, CE belgesi veya satıcının İSO belgesinin olması hiçbir değer taşımaz. (Uzukdoğu ülkelerinde üretilen birçok ürünün CE belgeleri olduğu gibi söz konusu ürünleri ithal edip satan firmalarında İSO belgeleri olabilir.) Söz konusu sauna sobasının % 100’nün hangi ülkede üretildiğine dair satın alacağınız kişi veya kuruluştan mutlaka yazılı belge isteyiniz.

Kalitesiz farklı bir mal satın almak sadece sizi maddi zarara uğratır. Saunanızda kalitesiz bir sauna sobası kullanılması halinde kendinizle birlikte başkalarınında hayatını tehlikeye sokabileceğinizi hiç bir zaman unutmayınız.

Saygılarımızla…

Comments are closed.

©1996 – 2018 Beyform. Tüm hakları saklıdır.